(skip past menu)
C of C Math Meet : winners
College of Charleston, Department of Mathematicsmenu start: home

about

contact

schedule

register

winners

samples

menu end

MATH MEET 2024 { winners }

Showing Winners from Math Meet 2021

For other years, select from this list: 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

Scavenger Hunt

Rockdale Magnet School for Sci and Tech:

Estimation Station
Nesbitt Discovery Academy --Asheville, NC
Math Marathon
1st Keyan Miao (Charlotte Math Club)
2nd Asher Wallen (Academic Magnet High School)
Jr. Varsity Team Elimination
1st Place

Lake Norman Charter:

2nd Place

Community House Middle School:

Varsity Team Elimination
1st Place

Ardrey Kell High School:

2nd Place

Charlotte Math Club:

Written Test Level 1
1st Place Jonathan Zeng (100) (Ardrey Kell High School)
2nd Place Vincent Wang (94) (Ardrey Kell High School)
3rd Place Raghav Arun (84) (Community House Middle School)
Honorable Mention Rahul Dutt (81) (Charlotte Math Club)
Srinivas Vijaybabu (79) (Community House Middle School)
Asher Johnson (79) (Asheville Home School Math Club)
Written Test Level 2
1st Place Anant Ashana (110) (Charlotte Math Club)
2nd Place Keyan Miao (66) (Charlotte Math Club)
3rd Place William Zhou (63) (Charlotte Latin School)
Honorable Mention Harri Seto (50) (Charlotte Latin School)
Elaine Liu (49) (Charlotte Latin School)
John Lee (49) (Lexington High)
Dani Hu (61) (Lexington High)
Written Test Level 3
1st Place John Li (96) (Hammond School)
2nd Place Terence Zeng (93) (Charlotte Math Club)
3rd Place Vibhu Gomatam (89) (Charlotte Math Club)
Honorable Mention Nikhil Sampath (79) (Lake Norman Charter)
Sparsho De (84) (Spring Valley High School)
Eric Park (81) (Dutch Fork High School)
Written Test Team Level 1
1st Place

Ardrey Kell High School:
Vincent Wang, Jonathan Zeng, Harshitha Jasti, Jackie Fan

2nd Place

Community House Middle School:
Raghav Arun, Srinivas Vijaybabu, Pulak Agarwalla, Lucas Yuan

3rd Place

Charlotte Math Club:
Rahul Dutt, Krithik Manoharan, Richard Shan, John Krasnick

Honorable Mention

Asheville Home School Math Club:
Asher Johnson, Thomas Tackett, Eva Swann, Rayhan Brown

Written Test Team Level 2
1st Place

Charlotte Math Club:
Anant Ashana, Keyan Miao, Charles Griffin, Utkarsh Varma

2nd Place

Charlotte Latin School:
William Zhou, Harri Seto, Elaine Liu, Josh Fan

3rd Place

Bishop England High School:
Caroline Dietrich, Matthew Fishburne, Zoe Eckrich, Hailey Hubbard

Honorable Mention

Ardrey Kell High School:
Dhanush Kondabathini, Sheerabdhi Niranjan, Aditya Vadakattu, Anjali Nelatoor

Written Test Team Level 3
1st Place

Charlotte Math Club:
Terence Zeng, Vibhu Gomatam, Archita Khaire, Keerthana Vankatesh

2nd Place

Spring Valley High School:
Sparsho De, Christopher Li, Zachary Huang, Sahildeep Singh

3rd Place

Asheville Home School Math Club:
David Fleming, Elias Szobody, Asher Nejezchleb, Kenan Wood

Honorable Mention

Hammond School:
Doga Ozmen, John Li, Elsa Saine, Conan Li

MATH MEET '2024' { 'winners' }

Visit the Department of Mathematics Website for more information about C of C.

Webmaster: Garrett Mitchener 2014